جوامع اطلاعاتی و زندگی شهروندان در خانه شیشه‌ای

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=169307

 زندگی امروز انسان‌ها در عصر اطلاعات شبیه به زندگی یک انسان در خانه شیشه‌ای می‌باشد. خانه‌ای شیشه‌ای که تمام رفتارهای انسان در آن قابل مشاهده است. حال در نظر آورید بسیاری از شهروندان که در خانه شیشه‌ای زندگی می‌کنند نمی‌دانند همگان توانایی دیدن آنها را دارند. یک خانه می‌تواند، مسکن در روستا و شهر یا کشور یا یک شرکت ‌باشد. شفافیت، عقلانیت سراسربین، جامعه کنترلی و انضباطی ویژگی‌های عصر جدید پسامدرن می‌باشد.

انسان‌ها در عصر اطلاعات همه افکار، اعمال و روزهای زندگی‌شان قابل مشاهده و ردگیری است. در دوره مدرن برخی از دوگانگی‌ها مثل عین- ذهن،عقل- دیوانگی، غرب- شرق، خصوصی- عمومی، شکل گرفت. عصر اطلاعات این دوگانگی‌ها را به هم ریخت و معنای جدیدی به آنها بخشید.

یکی از این مفاهیم دوگانه عرصه خصوصی و عمومی است.

عرصه خصوصی زندگی فردی انسان‌ها و گونه‌ای از آزادی و آرامش را با خود به همراه دارد. انسان‌ها در عرصه خصوصی با اقوام و آشنایان، دوستان و خانواده خود به دور از مراقبت‌ها و نظارت‌ها و تجسس‌ها زندگی می‌کنند. عرصه عمومی حیطه جامعه و دولت به شمار می‌رود که با منافع عمومی و مصلحت سروکار دارد و انسان‌ها در آن تنگناها و موانع زیادی را مشاهده می‌کنند که عملا در یک سیستم مراقبتی قرار می‌گیرند. در عصر جدید این دوگانگی به هم ریخته است و به درستی نمی‌توان عرصه عمومی و خصوصی را از یکدیگر جدا کرد. تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطی با امکانات و قابلیت‌های فراوان از تصویر، صدا، متن با استفاده از ابزارهایی چون موبایل، دوربین، تلویزیون، ماهواره، کامپیوتر و اینترنت می‌توانند جامعه کنترلی را شکل دهند. در جامعه کنترلی تصاویر و بازنمایی افراد بسیار مهم است و بقای سیستم بر کنترل و ردیابی شهروندان در همه عرصه‌ها استوار است.

هیچ‌ چیز خصوصی نیست. شهروندان در کوچه و خیابان دیده می‌شوند و قابل ردیابی و کنترل هستند.

مکالمات تلفنی،‌ ردوبدل کردن تصاویر و حتی خرید و گردش شهروندان به راحتی قابل ردیابی است.

تصاویر در همه جا ضبط می‌شوند و مکالمات و ارتباطات سایبری کنترل می‌شوند. عصر اطلاعات خانه شیشه‌ای را برای شهروندان جهانی شکل داده است که در آن افراد، گروه‌ها، شرکت‌ها و دولت‌ها به نسبت توان خود می‌توانند اطلاعات را بازیابی، کنترل، دسته‌بندی و حتی دستکاری کنند. بازیگری که اطلاعات در اختیار دارد قدرتمند است. همه چیز عمومی می‌شود و مصلحت دولت، شرکت، افراد و گروه‌ها براین امر تعلق می‌گیرد که اطلاعات را در اختیار داشته باشند.

بهانه‌های زیادی برای هجوم به عرصه خصوصی و واردکردن شهروندان در خانه شیشه‌‌ای وجود دارد. تصاویر همه جا ضبط می‌شود، دوربین مدار بسته همه جا وجود دارد، مکالمات و ارتباطات سایبری ذخیره می‌شوند به این خاطر که تروریسم شکل نگیرد. مثلا دولت آمریکا برای امنیت ملی و مبارزه با تروریسم این اقدامات را انجام می‌دهد.

گروهی یا کشوری برای مبارزه با جرم و جنایت و تامین امنیت شهروندان زیرپوشش خود چنین می‌کند. برخی برای رفاه اقتصادی و بالابردن سود کارخانه، شرکت یا کشور چنین می‌کنند.

به طور خلاصه اکنون همه عرصه‌های زندگی بشر قابل مشاهده شده‌اند. تکنولوژی‌های جدید سایبری همه زندگی انسان‌ها را ضبط می‌کنند و بشر اصلا قادر به دروغ گویی نیست. زندگی در خانه شیشه‌ای بیش از اندازه شفاف و قابل مشاهده است و هیچ عرصه خصوصی‌ای را باقی نمی‌گذارد.

یکی از بزرگترین مشکلات بشر در قرن بیست‌ویکم با توجه به گسترش تکنولوژی‌های جدید علاوه بر کارآمدی و امکانات این ابزارها فرهنگی است که شهروندان خانه شیشه‌ای در حال عادت کردن به آن هستند فرهنگی که باعث شکل‌گیری جوامع کنترلی و انضباطی می‌شود و می‌تواند برای آزادی، خلاقیت و حتی انسانیت شهروندان خطرات بسیاری را ایجاد نماید.

/ 0 نظر / 3 بازدید