نهاد ناآرام بشر چگونه رام می‌شود؟

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=156823

امروزه وقایع زندگی بشر بهتر به چشم می‌آید. کمی که در فضای مجازی گردش کنید عکس‌ها، فیلم‌ها، نوشته‌های زیادی را می‌توان از نهاد ناآرام بشر یافت. تجاوز گروهی به زنی در هند، بمباران مالی، فرود بمب‌های اتمی ضعیف شده بر سر مردم افغانستان، ترور در عراق، بمب‌گذاری در پاکستان، نسل کشی در میانمار و... هزاران تصویری است که نشان از وجوهی بسیار خطرناک از خصلت رام نشده در وجود آدمی دارد. انسان‌هایی که در وجودشان علاوه بر آگاهی، عقلانیت، خرد، ایمان، اخلاق... سرشتی پلید نیز وجود دارد. سرشتی که به ناخودآگاه، سرشت رام نشده و شخصیتی مستقل بر می‌گردد که سیری ناپذیر است و شباهت بسیار زیادی با حیوانات دارد. به خصوص زمانی که احساس ترس، درماندگی و یا قدرت دارد در این لحظه است که فجایع بشری به وقوع می‌پیوندد. در طول تاریخ راه‌حل‌های زیادی برای رام کردن نهاد ناآرام درون بشر شکل گرفته است.

1- دین و اعتقادات مذهبی یعنی وحی و آموزه‌های پیامبران برای این آمده است که نهاد ناآرام، غریزه و خوی حیوانی انسان‌ها را رام کند و وجوه انسانی و اخلاقی در آنها را زنده کند. ادیان اغلب پیام‌آور صلح و زندگی آرام بوده‌اند. ادیان به انسان‌ها یاد داده‌اند که وجدان و اخلاق داشته باشند و براساس آموزه‌های عدالت و آزادی با یکدیگر برخورد کنند.

2- علم نیز به دنبال ایجاد سیستم‌ها و برداشتن موانع خارجی است که از طریق آن نهاد جنگجو و وحشی درون انسان را رام کند. علم می‌گوید می‌تواند محدودیت‌های طبیعی و انسانی یعنی مرض و مشکلات و کمبودها را حل کند. اغلب جنگ و غارت و قتل‌ها نتیجه کمبود تکنولوژی و دانش است. علم می‌گوید در صورتی که جوامع به تمدن و مدرنیته برسند نهاد ناآرام بشر رام خواهد شد.

3- حقوق به معنای قواعد الزام آور و گزاره‌های مبتنی بر قرارداد اجتماعی دارای ضمانت اجرا به دنبال ایجاد تشویق و تنبیه است که بتواند از طریق آن جنگجویی و گرگ مشربی انسان را درمان کند. حقوق و به خصوص حقوق بشر به دنبال ایجاد شرایط اولیه و بدیهی زندگی انسانی است که همه باید به آن احترام بگذارند. حقوق در عرصه زندگی اجتماعی پیشرفت و تکامل محسوب می‌شود که سابقه نداشته است.

4- سیاست نیز منبع قدرت و استفاده از آن به قصد سامان دهی زندگی عمومی است. سیاست یعنی برنامه‌ریزی واداره زندگی جمعی یکی از مهمترین اهدافش رام کردن انسان وحشی است. سیاست چه رویه‌های آرمانی و چه واقع‌گرایش برنامه‌های زیادی جهت سعادت و حاکم کردن اخلاق و فضیلت برزندگی جمعی دارد. بسیاری از وجوه تفکرات دینی، حقوقی و علمی‌اگر بخواهند اجرایی شوند ناگزیر از سیاست هستند.

5-ورزش، هنر و موسیقی سه عرصه جدید و به شدت جهانی شده و پرطرفدار هستند که به خصوص در عصر اطلاعات وظیفه سرگرم کردن و یاد دادن وجوه انسانی به بشر می‌باشند. هرکجا این سه عرصه قدرت بگیرد و دغدغه انسان‌ها گردد بشریت بیشتر از غریزه و خوی ناآرام جنگ طلب متجاوز دور می‌شوند. در دنیای کنونی یکی از بهترین عوامل ایجاد صلح و رام کردن انسان ورزش، هنر و موسیقی است که به صورت خودجوش و بسیار پست مدر نیستی به آرام و متمدن کردن بشر می‌پردازند.

/ 0 نظر / 3 بازدید