عصر بازنمایی و تولید خبرهای حاشیه‌ای اهمیت تولد بچه نوه ملکه!

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=169483

ما در حال طی کردن زندگی روزمره خود هستیم. می‌دویم و برنامه‌ریزی می‌کنیم تا در عصر اطلاعات و رقابت‌های شدید بتوانیم کمی بهتر و اخلاقی تر زندگی کنیم. به ناگاه تصاویر هجوم می‌آورند. جنگ سوریه، بحران‌های بورس‌های بزرگ جهان، کمک 5 میلیاردی ریز کشور قطر به مصر، آشوب‌های مصر و ... که همه این اخبار و اطلاعات به علت درگیر کردن بسیاری از شهروندان جهانی از زوایای مختلف تحلیل می‌شوند. در این میان به ناگاه تصویر عروس ملکه انگلیس، اخبار شاهزاده انگلیس و گزاره‌ها و عکس‌ها در مورد بچه تازه به دنیا آمده خاندان سلطنتی انگلیس همه رسانه‌ها و فضای سایبری را اشغال می‌کند. با خودم می‌گویم این بچه را کجای گوشه دلم قرار دهم. از یکسو به علت اینکه به شعار برابری انسان‌ها و فرصت‌های برابر برای همه شهروندان جهانی اعتقادداری، قصدداری موضوع را با سکوت برگزار کنی و اصلا به آن فکر نکنی اما از سوی دیگر مگر می‌شود در مورد این کودک به دنیا آمده که خبر اول اغلب رسانه‌های تصویری و سایتهای خبری دنیا شده است و به ناگاه به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی خود را نمایان ساخته است چیزی نگفت. ناخودآگاه فکر انسان مشغول می‌شود و از زوایای مختلف به این مساله فکر می‌کند که چگونه می‌شود موضوعی بی‌اهمیت و به شدت ضد برابری و حتی ضد حقوق شهروندی در فضای رسانه‌های عصر اطلاعات که دارای پتانسیل بالایی از تولید و بازتولید چند طرفه اطلاعات هستند، انتشار پیدا کند؟ چگونه تولد این پسر بچه اشرافی و در عین حال بی اهمیت در کشور انگلیس آنقدر مهم می‌شود که ناخواسته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز تبریک می‌گوید و عکس او با والدینش در همه سایت‌ها پخش می‌شود؟

1- شاید در ابتدا همه به اصلاحات اشاره کنند و براین باور باشند که این کودک برای انگلیسی‌ها نماد دموکراسی و مردم‌سالاری است. پادشاهی انگلستان خیلی زود و بدون درگیری با مردم حقوق شهروندی را به رسمیت شناخت و قبل از انقلاب فرانسه به طبقه متوسط و شهروندان عادی امتیازات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی داد که بتوانند بر سرنوشت خویش حاکم باشند. در واقع خاندان اشرافی سلطنتی از حقوق تمامیت خواهانه و رادیکال خود دست کشید و راضی شد به صورت نمادین در یادها باقی بماند و تنها گوشه ای اندک از ثروت و قدرت را با چارچوب‌های قانونی داشته باشد. به این ترتیب به خاطر اینکه خاندان سلطنتی در مقابل مردم نایستاد و حقوق اساسی آنها را نادیده نگرفت، روند گذار به دنیای جدید در انگلستان با مسالمت و رواداری ختم به خیر شد در نتیجه در قانون اساسی و عرف سیاسی از قرن 17 تا کنون مزایا و امتیازاتی برای این از خودگذشتگی در نظر گرفته می‌شود. دارای ثروت، رسانه، کاخ، قدرت معین و امتیازات مندرج در قانون باشند که گونه‌ای از باج و امتیاز شهروندان انگلیسی در طول تاریخ به این خاندان است.

2- از سوی دیگر جریان‌های انقلابی و تندرو بر این باورند که سرمایه‌داری در جهان دارای پیوندهای قومی قبیله‌ای است که هرگز اشرافیت سنتی را رها نخواهد کرد. حتی دولت ملی و بعد از آن فرایند جهانی شدن منطق سرمایه را به هم نریخته است. امروزه تعداد میلیونی از کودکان در سومالی، میانمار، غنا، عراق و سوریه کشته می‌شوند که هیچ کس نه خبری از آنها می‌داند و نه برای دنیا اهمیت دارند. در همین زمان یک کودک تمامی وقت و هزینه سایت‌ها و رسانه‌های خبری جهان را به خود مشغول می‌کند و دغدغه این می‌شود که نام او چه است؟ سرمایه‌داری ذاتی جهانی و بسیار خشن دارد که با رویه‌های جذابیت بخشی به بورژوازی و ترسیم و ایدئولوژی توهمی انسان‌ها را فریب می‌دهد. موضوعات اصلی جهان که جان و مال میلیون‌ها انسان به آنها ارتباط دارد به حاشیه کشیده می‌شود اما موضوعات فرعی و بی‌اهمیت از حاشیه به متن می‌آیند تا لحظه‌ای چون مخدر شهروندان را که در حال مبارزه برای زندگی حداقلی در شرایط فلاکت بار هستند مشغول سازند. بچه نوه ملکه انگلیس نمادی است از پیوند سرمایه، قدرت و رسانه که به راحتی افکار عمومی جهان را سودهی‌های اشتباه می‌دهند.

3- از سوی دیگر برخی محافظه کاران به تقلید از ادموند برک بر این باورند که انسان‌ها موجودات عاقل و سرشاراز هوشی نیستند که بتوانند همه زندگی خویش را برنامه‌ریزی کنند. بسیاری از وجوه زندگی بشر در قلمرو مسائل عقلانی قرار ندارد و هنوز سنت‌ها، اسطوره‌ها و نمادها و عادات و رسوم بی‌دلیل و علت در زندگی قرن بیست و یکمی نیز وجود دارد. خاندان سلطنتی، امپراطور، سلطان و ملکه همه ریشه در اشرافیتی دارند که در سنت و تاریخ نهفته شده است و نمی‌تواند با عقل و استدلال‌های منطقی آنها را نابود کرد. تجربه نشان داده است که هر کجا به اسم خرد که تبلور آن در آزادی و برابری کنش سیاسی صورت گیرد دستاورد بسیار خطرناکی برای جامعه رقم می‌خورد. انقلاب در برابر سنت‌ها و تاریخ منجر به روی کار آمدن دیکتاتورهایی خواهد شد که هیچ مانعی در برابر اهداف گوناگونشان وجود ندارد. سنت‌های تاریخی در طول زمان و در اثر تجربه‌های آزمون و خطایی شکل گرفته‌اند و همه دارای کارکردهای آشکار و پنهان فراوانی برای جوامع می‌باشند. بنابراین احترام به خاندان سلطنتی، ملکه و کودک تازه به دنیا آمده به گونه‌ای احترام به سنت و مذهب و تاریخ اشرافی انگلستان است که کشور را از توتالیتریسم و خشونت دور خواهد ساخت. حال فارغ از این تحلیل‌های علم سیاست، نویسنده به عنوان یک ایرانی که در کشورش انقلاب علیه اشرافیت روی داده است و از سوی دیگر با توجه به زندگی در دهه شصتی که روایتی رادیکال و جماعت گرا از رویدادها ارائه می‌داد به صورت ناخودآگاهی از اینکه این کودک توانسته است به صورت ناگهانی همه فضاهای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی را برای مدتی تحت تاثیر خبر بی‌اهمیت و پوچ خود قرار دهد، اعتراض دارد. اعتراضی به رسانه‌های سرمایه‌داری که شهروندان جهانی را به موضوعات حاشیه‌ای سرگرم می‌کنند و به راحتی شکاف‌ها، نقص‌ها و ناکارآمدی‌های قابل رفع را پوشش می‌دهند. البته این جریان همیشه وجود دارد و تاریخ بشر، مبارزه ایست میان آنانکه اطلاعات حاشیه‌ای را اصل می‌کنند و آنان که قصد دارند مفاهیم جدید اصل را عرضه نمایند، و در این میدان هیچ‌گریزی از بازنمایی نیست.

/ 0 نظر / 3 بازدید