اصالت سیاست و بحران چین

http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=20645#132599 

این روزها خبرهای جسته و گریخته ای درباره اوضاع کشور چین و اینکه اژدهای زرد با بحران مواجه شده است به گوش می‌رسد.

کاهش رشد اقتصادی چین به واسطه بحرانی که غرب را دربرگرفته و موجب شده صادرات چین برای اولین بار طی 3 دهه گذشته به شکلی بی سابقه کاهش پیدا کند، قدرت حزب کمونیست این کشور را برای اولین بار پس از حوادث میدان تیان آن من پکن به بوته آزمایش می‌گذارد.

این بحران به عرصه سیاست نیز کشیده شده است. زمانی که رئیس پلیس شهر «چونگ چینگ» برای پناهندگی به کنسولگری ایالات متحده گریخت، هیچ کس گمان نمی‌کرد که این رویداد سرآغاز کشمکش و جنگ قدرتی درون حزب کمونیست چین شودکه احتمال می‌رود آینده سیاسی این کشور را دگرگون کند. این جنگ قدرت بین دو گروهی است که اعضای اصلی کمیته مرکزی حزب را تشکیل می‌دهند. یک گروه توسط رهبر فعلی چین و نخست وزیر چین رهبری می‌شوند و در سوی یگر سران تندروی حزب و به اصطلاح محفل شانگهای قرار دارند. این نبرد در فضای سایبر هم تاثیرگذار بود فیلترینگ اینترنت در چین بسیار وسیع اعمال می شود.

اما اخیراً کاربران چینی وقتی برخی واژه‌های حساس سیاسی را جست‌وجو می‌کردند یا به برخی سایت‌های مسدود شده سر می‌زدند، در کمال تعجب می‌دیدند که برخلاف گذشته فیلتر نبودند. هرچند برخی از این وب سایت‌ها به زودی دوباره مسدود شدند اما این نشان داد که جدال‌های داخلی در بین افراد رده بالای حزب کمونیست به فضای مجازی نیز کشیده شده بود.

چیزی که در این اخبار قابل توجه است این است که حزب کمونیست چین با ساختار ایدئولوژیک خود توانسته بود با یک رژیم اقتدارگرا جمعیت میلیاردی چین را کنترل کند، با توزیع تقریباً برابر حقوق‌ها و ساعات برابر کار، توانسته است که طبقات مختلف اجتماعی را به هم نزدیک کند به طوری که ما در چین شاهد تضاد طبقاتی وسیع به گونه‌ای که در بعضی از کشورها مشاهده می‌شود، نیستیم. این حزب با تاسیس کارخانه‌ها و مراکز تولیدی مردم را در این مکان‌ها به کار مشغول داشته است، اما چه عاملی سبب شده که این حزب وروسای آن در اداره کشور دچار مشکل شوند؟ حتی رهبران چین نیز می‌دانند که دنیا باید تغییر کند و باید آماده باشند. مثلاً چیزی که به زودی شاهد آن خواهیم بود، زمانی است که رشد اقتصادی آنقدر زیاد نباشد و متوقف شود و در آن زمان باید با مشکلات دیگری مواجه شود. رقابت‌های درونی حزب کمونیست دیگر چون گذشته، منازعات همه یا هیچ نیست که در پایان آن یک گروه برنده بلا منازع باشد و قدرت را به طور کامل در دست گیرد.

چیزی که مشخص است این است که سیاست نیز مانند تمام پدیده‌های انسانی اصالت دارد. قدرت در نوع خود غایتی را جستجو می‌کند که هدایت جامعه در راس آن است. حزب کمونیست همه چیز را در کار خلاصه می‌کند.

آرنت بزرگترین متفکری است که سه توانایی عمده برای انسان را متصور می‌شود. توانایی اول زحمت است که فعالیت‌های جسمانی آدمی را شامل شده که تاکید بر زحمت جامعه‌ای مصرفی را پدید می‌آورد که در این چنین جامعه‌ای دغدغه‌های گفتار و کردار از آدمی دور می‌شوند.فعالیت بعدی کار است که خصلتی ابزاری دارد.

کار در قلمرو اجتماعی بوده و بازار مبادله ایجاد می‌‌کند. تاکید بر کار منجر به شکل گیری جامعه‌ای فایده محور وسوداگر می‌شود.

از دیدگاه آرنت کاملترین نوع زندگی انسانی زندگی مبتنی بر عمل بوده که مستلزم همراهی و ایجاد روابط بین انسانهاست. عمل برخلاف زحمت و کار که موجب از دست رفتن فردیت و هویت انسانها و فرو کاسته شدن جامعه به جامعه‌ای مصرفی یا منفعت محور شده، جامعه‌ای انسان محور ایجاد کرده و برتشخص وهویت و فردیت انسانها تاکید دارد.

چیزی که مردم چین را ناراحت می‌کند همین به کار گرفته شدن به عنوان حیوانهایی زحمت‌کش است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رسانه ها و عصر اطلاعات مردم دنیا به راحتی به حقایق دسترسی پیدا می‌کنند. در چین هم درصد آدم‌های تحصیلکرده روز به روز بیشتر می شود و با رشد شهرنشینی هر روز مردم بیشتر از فضای جهان اطلاع پیدا می‌کنند.

باید پذیرفت که ذات انسانها نیاز به کنش و عمل دارد. اینکه فرد در آینده خود و کشورش دخیل باشد و با فعل خود بتواند بر آن تاثیر بگذاردو اینکه اصالت سیاست در این است که قدرت توزیع مشخصی داشته باشد و اختصاص به افرادی خاص در درون حزبی خاص نداشته باشد، اینکه چرخش قدرت در بین نخبگان برقرار باشد وفرد بتواند با انتقاد از فضای حاکم بر کشور، شور و هیجانی در خود ایجاد کند، این همان رضایتی است که انسانها به دنبال آن هستند.

حال باید منتظر بود و مشاهده کرد این اختلافی که در سران حزب کمونیست چین اتفاق افتاده و دستور جاسوسی و افشای اسرار رهبران حزب کمونیست چین به مقامات پایین‌تر که توسط دبیر سابق اخراج شده حزب کمونیست اتفاق افتاده و این پناهندگی ها و در کل این ایدئولوژی زدایی که در بین رهبران این حزب به وضوح مشاهده می‌شود، چقدر بر آینده چین تاثیر می گذارد و اینکه این مردم چه زمانی به اصالت سیاست و زندگی مبتنی بر عمل، نه زندگی مبتنی بر زحمت و کار پی می‌برند، باید منتظر اخبار بعدی در چین بود.

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
مهدي شريفي

خيلي خوب بود. من نمي دونستم كه حزب كمونيست توي چين به اين حد از اختلاف رسيده. ممنون چه معني داره وقتي خودت به اين خوبي مي نويسي توي روزنامه چاپ نميشه ولي كارهاي علي آقا چاپ ميشه؟ مطالب ايشون مطلبه مطالب شما فرزند ناخلف؟