ذهنیت ابتدایی قبیله‌ای داعش

ذهنیت ابتدایی قبیله‌ای داعش   http://mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=212956 نویسنده : روح‌الله اسلامی

ذهن ابتدایی ساده فکر می‌کند و ربطی به اسلام یا هر عقیده ذاتی، جغرافیا، فرد یا نژاد خاص ندارد. این ذهن اعتقاد دارد هرآنچه می‌داند و خوانده است همان حقیقت نهایی است و همه جهان را از منظر عینک خود بدون ذره‌ای شک می‌نگرد. ذهن ابتدایی به هیچ کس گوش نمی‌دهد و منطق زندگی مسالمت‌آمیز را قبول ندارد. داعش به عنوان گروهی از انسان‌های ابتدایی و قبیله‌ای هرآنچه در ذهن خود دارد حقیقت محض قلمداد و اجرا می‌کند. این ذهنیت در اغلب دوره‌های تاریخی توسط ایدئولوژی‌های مختلف پیاده شده است. در یکی از اقدامات ضد انسانی، داعش به موزه‌ها و آثار باستانی عراق واقع در نینوا حمله کرد و با ابزارهای مختلف به جان تمدن سومری، عیلامی، اکدی، اشکانی و همه میراثی افتاد که سرآغاز تمدن بشر محسوب می‌شود.

به باور این عقب‌افتادگان قبیله‌ای، تنها، برداشت نقلگرا و ساده آنها از متون مذهبی و احادیث درست است و هر کس جز آنها فکر کند محکوم به نابودی است. در حالی که میراث نینوا مربوط به قبل از مادها و هخامنشیان می‌شوند و اولین سرچشمه‌های یکجانشینی و ایجاد دولت شهر به حساب می‌آیند و برای همه جهان در حکم میراث مشترک بشری بودند اما این جماعت نادان سیاه‌پوش قبیله‌ای آنها را در هم شکستند. ذهنیت داعش با هر چه میراث بشری است مشکل دارد. در میراث بشری تمدن و تکامل عقلانیت دیده می‌شود به نحوی که انسان‌ها با فکر خود تکنیک‌های مختلف طبیعی و انسانی خلق کرده‌اند و روز به روز درد، غم، مریضی و بلایای طبیعی را کاهش داده‌اند.

داعش چون قومی ماقبل تاریخ به ناگاه در عصر اطلاعات ظاهر شده است و با همه میراث بشر مشکل دارد. این قوم دشمن عقلانیت، انسانیت، تکنولوژی، موسیقی، هنر و حضور زنان در عرصه اجتماعی است. از منظر این گروه تاریک‌اندیش همه انسان‌ها در همه دوره‌ها جاهل هستند و باید با تیغ و شمشیر آنها را هدایت کرد. زنان بردگان آنها هستند که باید تنها بچه به دنیا آورند و هر مرد می‌تواند هرگونه که دوست دارد با آنها رابطه برقرار کند. موسیقی و هنر مظاهر شیطان هستند و باید با این موارد فساد مبارزه کرد. تمدن‌ها و آثار تاریخی سومر و اشکانی نماد بت‌پرستی و کفر هستند و باید محو شوند. تا خون بر زمین ریخته نشود و ترس در وجود بشر حاکم نگردد عقاید آنها اجرا نمی‌شود.

این ذهنیت شبیه ذهن ابتدایی همه جنگ‌جویان، قبایل ابتدایی و ایدئولوژی‌هایی است که در همه جغرافیاها، ادیان و تفکرات شکل گرفته است و اکنون در اسلام بازنمایی می‌شود. اغلب مسلمانان انسان‌هایی معتدل، اخلاقی و عاقل هستند که زندگی مسالمت‌آمیزی با سایر عقاید و ایدئولوژی‌ها دارند. پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) پیام‌آور عقلانیت، انسانیت، صلح، راستی، طرفداری از حقوق زنان بود و همین ویژگی‌های نو و عقاید پیشروی آن بزرگوار بود که دین او را گسترش داد. داعش حزب، فرقه، گروه و دسته چریکی نقل‌گرایی است که در بازی‌های قدرت منطقه امکان فعالیت پیدا کرده است. همانطور که هیتلر، استالین، صدام حسین یا چنگیز زمانی چنین امکانی پیدا کردند. ایران به عنوان کشوری باستانی و دارای تمدن پیشرو در تمام تاریخ باید مراقب چنین روایت قبیله‌ای که همیشه اولین دشمن خود را ایرانیان تعریف کرده است، باشد.

مجموعه سیاست‌ها از سوی رهبری خردمندانه ایران، زیرکی دستگاه سیاست خارجی و توان خارق‌العاده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی به خوبی از منافع ملی ایران دفاع کرده‌اند که جای قدردانی دارد. ایران بیش از کشورهای همسایه در معرض هجوم این قومیت قبیله‌ای و عقاید بدوی عصبیت بار است که متاسفانه اغلب کشورهای همسایه را محاصره کرده است. دستگاه آموزشی و شبکه‌های رسانه‌ای باید این رویداد فاجعه‌بار را که ریشه در برداشت‌های نقلی و حمایت شدن از سوی اسرائیل و کشورهای غربی دارند رسوا کنند و به همین رویه موجود توان لازم جهت مبارزه با آنها به کار گرفته شود.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید