راهکارهایی برای کارآمدی انتخابات

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=160013

انتخابات مجموعه عملیاتی است که در جهت گزینش مسوولان یا تعیین ناظرانی برای مهار کردن قدرت، تدبیر شده است. از این دیدگاه انتخابات به معنی فنون گزینش و شیوه‌های مختلف تعیین نمایندگان است. ابزاری است که به وسیله آن می‌توان اراده شهروندان را در شکل‌گیری نهادهای سیاسی و تعیین متصدیان اعمال اقتدار سیاسی مداخله داد. در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای جمهوری، انتخابات نقش مهمی در فرآیند گزینش مسوولان و رهبران به عهده دارد و به صورت میانگین بعد از انقلاب اسلامی ما هر ساله یک انتخابات را پشت سر گذاشته‌ایم و این نشانی بر نهادینه شدن انتخابات در فضای سیاسی کشور است. اما چگونه می‌توان این فرآیند را شفاف‌تر، مردمی‌تر و کارآمدتر برگزار کرد و روند عقلانی برای آن قائل شد. در اینجا به چند مورد استثنائی تحقق این هدف اشاره می‌شود:

1- ایجاد شورای عالی انتخابات، روش مناسبی برای شفاف‌تر برگزار شدن انتخابات و جلوگیری از تقلب است که قوه مجریه مسوول برگزاری انتخابات باشد، از آنجایی که ممکن است رئیس قوه مجریه خود به عنوان کاندیدا در دور دوم فعالیت خود وارد عرصه انتخاباتی شود، امکان بروز شبهاتی در فضای انتخاباتی را تشدید می‌‌کند.

2- در بسیاری از کشورها قبل از انتخابات از مردمی که قصد شرکت در انتخابات را دارند ثبت‌نام به عمل می‌آورند و فرد با شناسه و کاربری خود در روز انتخابات به پای صندوق‌های رای می‌رود بنابراین در بسیاری موارد خصوصا در انتخابات مجلس که در حوزه‌های شهرها برگزار می‌شود، فرد نمی‌تواند در شهر دیگری رای بدهد و این امکان تقلب را کاهش می‌دهد.

3- یکی دیگر از موارد ایجاد شبهه، در بحث مالی انتخابات است. اینکه حساب‌ها در این فرآیند شفاف و روشن باشد و سقفی برای وام‌ها و هزینه کردهای کاندیداها تعیین شود تا از بروز تقلب جلوگیری شود و حتی برای افرادی که از این وام‌ها و کمک‌ها استفاده غیرقانونی انجام می‌دهند، جریمه‌ای تعیین شود.

4- مدت زمان محدود تبلیغات در ایران نیز همیشه یکی از موارد مورد اعتراض بوده است. اینکه کاندیداها تا حدود یک ماه قبل از قطعی شدن کاندیداتوری خود بی‌اطلاعند و بعد از آن نیز مدت‌ زمان یک هفته تا ده روز برای معرفی نیز برای شناساندن خود و برنامه‌هایشان به مردم بسیار کوتاه و غیرمنطقی به حساب می‌آیند.

5- فرصت برابر صداوسیما و رسانه‌ها به کاندیداها راهی برای شفاف‌تر کردن و مردمی‌تر برگزار شدن انتخابات خواهد بود. از آنجایی که تلویزیون نقش اساسی در روند معرفی کاندیداها داشته و دارد، پخش مناظره‌ها و مستندها از زندگی آنها می‌تواند بسیار موثر باشد.

6- فعالیت احزاب و حضور پررنگ آنها در فرآیند انتخابات نیز به کارآمدی این رویداد کمک خواهد کرد. از آنجایی که احزاب نهاد و جایگاه مناسبی برای تجربه‌های اجتماعی و تمرین فعالیت و کار سیاسی می‌باشد بنابراین یکی از راه‌های عقلانی کردن انتخابات قدرت گرفتن احزاب و تقویت جامعه مدنی در کشور است.

7- نظارت قوه قضائیه بر انتخابات نیز می‌تواند یکی از راه‌های شفاف برگزار شدن انتخابات باشد. نقش اساسی قوه قضائیه در فرآیند رسیدگی به شکایات قبل و بعد از انتخابات و ارجاع تمام شکایات به این نهاد می‌تواند از بروز مشکلات و شبهات جدی‌تر جلوگیری کند.

8- ورود به عرصه جهانی شدن و عصر دیجیتال نیز راه‌های جدیدی برای کارآمدی و بالا بردن سرعت و دقت در فرآیند انتخابات را پیش‌روی ما قرار داده است. استفاده از فضای الکترونیک در فرآیند ثبت‌نام، تبلیغات و همچنین رای‌گیری می‌تواند از هزینه‌های روش‌های سنتی کاسته و منجر به انتخابات شفاف‌تری گردد.

9- بحث تجمیع انتخابات که در برنامه‌های کشور قرار دارد نیز یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به عقلانی شدن این فرآیند در کشور بینجامد. برگزاری همزمان دو یا چند انتخابات در کشور می تواند در کاهش هزینه‌ها و انتخاباتی شدن فضای کشور بسیار موثر باشد. تجمیع انتخابات همچنین باعث یکدست شدن مجلس و دولت و پیشرفت سریع‌تر برنامه‌های کشور گردد.

/ 0 نظر / 3 بازدید