بحران کره و تاثیر آن بر دیپلماسی هسته‌ای ایران

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=162146

 تنش‌های جدید در شبه جزیره کره چندروزی است بالاگرفته است و کره‌شمالی در واکنش به تحریم‌های جدید علیه این کشور سومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد و پس از آن که موجی از تهدیدها از جانب پیونگ‌یانگ، سئول و کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا روانه کره‌شمالی شد این کشور نیز ساکت ننشست و آمریکا را تهدید به جنگ هسته‌ای و حمله به این کشور کرد. اما این بحران‌ها در شرق آسیا چه تاثیری بر روند هسته‌ای ایران دارد و ایران از این بحران چه فرصت‌ها و چالش‌هایی را خواهد داشت؟

کره شمالی از یک مجلس قانونگذاری تشکیل شده که انتخابات آن هر 5 سال یکبار برگزار می‌شود و انتخابات نیز به این شکل است که حزب حاکم کشور فهرستی ازکاندیداها را منتشر کرده و آنها بدون هیچ رقیبی انتخاب خواهند شد و تعداد معینی از کرسی‌ها نیز برای احزاب کوچکتر در نظر گرفته می‌شود.

کره شمالی معمولا در رسانه‌ها یک دولت کمونیستی افراطی یا استالینیستی توصیف می‌شود اما برخی از تحلیل‌گران منتقد این دولت معتقدند که این حکومت هیچ ارتباطی با ایدئولوژی مارکسیسم- لنینیسم ندارد و یک حکومت ناسیونال سوسیالیستی است و توسط یک اقتصاد دستوری که تنها وظیفه تجهیز بیشتر ارتش و تامین پول بیشتر برای نیروهای نظامی را دارد، هدایت می‌شود.

این کشور با توجه به تامین خدمات آموزشی و کار و بیمه و حقوق برابر به همه مردم، آزادی را از مردم کشورش گرفته و دیکتاتوری در کشورش حکمفرماست. در برابر کره جنوبی توسعه و پیشرفت بیشتری به علت وابستگی به آمریکا و جهان سرمایه‌داری و نبود بحران‌ها داشته و دارد اما در قبال آزادی که به مردم‌اش داده است تضاد طبقاتی و فاصله طبقات باعث نارضایتی مردم شده است.

این دو کشور در حال حاضر به تهدید یکدیگر پرداخته‌اند و کره‌شمالی با توجه به دستیابی به بمب هسته‌ای، کشورهای مخالف را تهدید به جنگ هسته‌ای کرده و احتمال شروع جنگ از سوی کره شمالی هرلحظه وجود دارد. اما درباره تاثیر این بحران برروی اوضاع ایران و خصوصا برنامه هسته‌ای کشورمان دو رویکرد وجود دارد.

1-اینکه این تهدیدات و بحران‌ها در شرق آسیا به نفع ایران است زیرا توجه رسانه‌ها و افکار عمومی به سمت کره جلب می‌شود و به نوعی تاکید و فشار برروی ایران و منطقه خاورمیانه و دخالت در مسائل این منطقه کمتر خواهد شد زیرا هرمشکل برای غرب و آمریکا به نفع ایران خواهد بود.

2- رویکرد دوم نظری مخالف ارائه می‌دهد و اعتقاد دارد که این بحران به ضرر ایران خواهد بود زیرا کشورهای غربی و آمریکا از این موقعیت به ضرر ایران شبیه‌سازی می‌کنند و هرگونه فرصت به ایران در راستای برنامه هسته‌ای را از ترس قدرت گرفتن به مانند کره منتفی اعلام کرده و با آن مبارزه خواهند کرد. با توجه به رویکردهای گفته شده، احتمال بهره‌برداری غرب از بحران کره علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران بیشتر است زیرا پس از تهدید آمریکا توسط کره‌ شمالی، وزیر امور روابط بین‌الملل رژیم صهیونیستی ادعا کرده «این مساله به ما نشان می‌دهد که اتفاق بدتری خواهد افتاد اگر رژیم ایران نیز به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

با این اوصاف مساله‌ای که مشخص است ایران باید این بحران‌ها را جدی بگیرد و از آنجایی که اسرائیل، آمریکا و غرب نیز هرکدام برای شبیه‌سازی این مساله و حمله به ایران باید هزینه‌های سیاسی و اقتصادی بالایی بپردازند، به دنبال به رسمیت شناختن ایران و حل بحران از طریق مسالمت‌آمیز هستند و ایران نیز باید این فرصت را جدی بگیرد و سعی در بهره‌برداری صحیح و منطبق با منافع ملی از بحران کره شمالی داشته باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید