احتمال جنگ

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=155545

 در حالی که آشوب گروه‌های معارض در سوریه همچنان ادامه دارد و روابط مسکو- دمشق نیز دستخوش تحولاتی شده است، سفر اخضر ابراهیمی فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به دمشق و دیدارش با بشاراسد و گفت‌وگو در خصوص وضعیت سوریه، بحران این کشور و راه‌های خروج از بحران سوریه، خبرساز شد. یک رسانه سوری در گزارشی به شروط نماینده ویژه سازمان ملل در دیدار اخیرش با بشاراسد اشاره کرد. براساس این گزارش ابراهیمی شروطی را تعیین کرد که براساس نظر اسد، حامل خواسته‌های قطر و گرایشات عربستان سعودی بود. نکات اساسی این طرح که مورد رایزنی طرفین قرار گرفت عبارتنداز:

1- ابراهیمی طرح توقف خشونت و درگیری را که ترکیه، قطر و عربستان سعودی آن را تضمین می‌کنند، مطرح کرد. اما توقف این درگیری، گروه تروریستی موسوم به جبهه انصره را شامل نمی‌شود.

2- ابراهیمی طرح ابقای بشاراسد در حکومت، همراه با اختیارات محدود را مطرح و اعلام کرد که دیگر اختیارات اسد در دوره انتقالی به نخست‌وزیری که از مخالفان خارج نشست دوحه است واگذار خواهد شد.

3- نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه از بشاراسد خواست که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 سوریه نامزد انتخابات نشود.

طرح پیشنهادی نماینده سازمان ملل، نشان‌دهنده شکلی مسالمت‌آمیز از گذار و تحول دولت بشاراسد به دولت بعدی خواهد بود که بتواند بحران و ناامنی به وجود آمده در سوریه را حل و فصل کند که با مخالفت بشاراسد روبرو شد. رئیس‌جمهور سوریه همچنین این شرط را مطرح کرد کسانی که خواهان دخالت بیگانگان در سوریه بودند نباید در دولت یا گفت‌وگوی ملی مشارکت داشته باشند و همچنین از ابراهیمی خواست که وی هرچه سریع‌تر تروریست‌های بیگانه در سوریه را بیرون و حمایت مالی و تسلیحاتی از افراد مسلح را متوقف کند. با توجه به عدم توافق بین ابراهیمی و بشاراسد و پافشاری اسد بر روی مواضع خود، روز به روز بر آشوب و بحران در سوریه اضافه می‌شود و احتمال جنگ داخلی و رو به‌روی هم قرار گرفتن گروه‌های قومی و مذهبی زیادتر می‌شود. ناامنی‌ و بحران به وجود آمده از جنگ داخلی باعث می‌شود کشور از درون پاشیده شود و این جز تلفات جانی و مالی برای خود مردم سوریه، چیز دیگری نخواهد بود. غرب و خصوصا آمریکا نیز که وظیفه تسلیح کردن نیروهای معارض در سوریه را به عهده دارند، هدفی جز جنگ داخلی و بحران و در نهایت تجزیه سوریه را نخواهند داشت. آمریکا در خاورمیانه به دنبال ذره‌ای و کوچک کردن کشورهای منطقه است که از این طریق بتواند ساده‌تر و با هزینه کمتری قدرت خود را در آن کشور و در نهایت در خاورمیانه به ثبت برساند. هدیه دموکراسی و بهانه اجرای حقوق بشر در سوریه نیز ظاهر قضیه‌ای است که پای آمریکا را در منطقه خاورمیانه باز می‌کند و پافشاری بشاراسد بر روی مواضع خود و نادیده گرفتن پیشنهادهای هیات‌های مذاکره‌کننده، جز کمک به آمریکا برای تشدید آشوب‌های داخلی و ناامنی در کشور نخواهد بود با این وجود بشاراسد هر چه زودتر باید به وسیله مذاکره و متعادل کردن مواضع خود به آشوب و جنگ داخلی در سوریه پایان دهد و سوریه را از تجزیه و ذره‌ای شدن به وسیله نیرو‌های بیگانه نجات دهد.

/ 1 نظر / 3 بازدید
جواد اسلامی

به نظر شما اگه یه روزی ایران مثل سوریه بشه اونا هم همینطور که ما ازشون حمایت میکنیم از ما حمایت می کنن؟؟؟؟؟