روایت اعتدال

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=167067

روایت به معنای قصه باور پذیر است. همه انسان‌ها برای رویدادهای اطراف خود قصه می‌سازند. قصه‌ای از ابتدای آفرینش تا انتهای آن. قصه‌ای که به آنها می‌گوید در چه وضعیتی هستند؟ مشکلات آنها چیست؟ هدف و امکانات را تعریف کرده و در نهایت شیوه اجرایی رسیدن به اهداف رامشخص می‌کند. نظام‌های سیاسی دارای یک فلسفه سیاسی کلان می‌باشند که در درون آن روایت‌های کوچک به اوج می‌رسند و سقوط می‌کنند. نظام‌های سیاسی همیشه شاهد به قدرت رسیدن و به زوال رفتن روایت‌های مختلف می‌باشند. اکنون در 25 خرداد 1392 پنجمین روایت بنام اعتدال متولد شد. جمهوری‌اسلامی براساس فلسفه سیاسی غایت‌گرای دینی یعنی تلفیق اسلام و مدرنیته شکل گرفت.اسلام سیاسی شیعه که در آن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برمنبای ولایت فقیه و مردم‌سالاری دینی به وجود آمد. در درون این فلسفه سیاسی تاکنون چهار روایت به قدرت رسیده و از صحنه خارج شده‌اند و روایت پنجم نیز تازه متولد شده است.

1-روایت انقلاب و جنگ: مبارزه تلاش انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی ایران اولین روایتی است که از سال 57تا68 ادامه داشت. انقلاب تاسیس استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود که در نهایت با جنگ به شرایط استقرار امنیت در کشور رسید.

2-روایت سازندگی: الزامات داخلی و بین‌المللی قصه مشروعیت و روایت باور پذیری را به سمت ساختن و آبادانی سوق داد. گرفتن وام و تکنولوژی و توجه به تخصص و تعهد به همراه ریاضت اقتصادی کشور را به سمت توسعه سوق داد. بعد از امنیت اکنون نوبت ایجاد زیر ساخت‌ها بود که از سال 68تا76 ادامه داشت.

3-روایت اصلاحات: با شکل‌گیری دانشگاه ایجاد شدن طبقه متوسط روایت مردمی و الزامات منطقه‌ای و بین‌المللی به سمت دموکراسی‌خواهی و اصول مشارکت سیاسی حرکت کرد. بعد از امنیت و اقتصاد اکنون نوبت سیاست و توسعه مولفه‌های دموکراسی بود که از سال 76تا83 ادامه پیدا کرد.

4-روایت عدالت: قصه باور‌پذیر چهارم مربوط به روایت عدالت و توسعه اجتماعی بود که می‌بایست روستاها و شهرستان‌ها و نقاط دور دست به خصوص محرومان و حاشیه‌ها را مورد توجه قرار دهد. دولت نهم و دهم روایت عدالت را با یارانه‌ها، مسکن مهر، حمایت از جنبش‌ها و جریان‌های سوسیال و اسلامی عملیاتی کردند.

5-روایت اعتدال: با روی کارآمدن دکتر حسن روحانی روایت اعتدال قصه‌باور پذیر در ایران گردید. پنجمین روایت جمهوری اسلامی ایران دوری از تندروی و گونه‌ای از واقع‌گرایی تکنیکی است که در آن عقلانیت و ساختن رویه اهمیت فراوان دارد. با پیوند میانه‌روهای روایت سازندگی و اصلاحات روایت اعتدال ساخته شد که از سال 1392 تا حداقل چهار سال در ایران غلبه خواهد داشت.

روایت اعتدال به شیوه اجرایی، نحوه بیان و تکنیک‌های آرام و معتدل باور دارد که گونه‌ای از دیپلماسی بی‌سروصدا و سیاست عملیاتی و کارآمد را نشانه خواهد رفت.

/ 1 نظر / 5 بازدید
سیاوش

درود. کوشش خوبی برای تقسیم بندی این سال ها بود.بی شک با رمز یا حسن در این دره ی اعتدال نیز شاهکاری به جا نهاده خواهد شد!